Już 16 stycznia o godz. 18:00 w naszych bibliotecznych galeriach dwiema wystawami rozpoczniemy nowy sezon artystyczny dwiema równoległymi wystawami jednocześnie, podczas których swoje prace zaprezentuje czwórka wybitnych artystów!
W Galerii na I piętrze będziemy świętować jubileusze pracy twórczej ojca i syna – Zbigniewa i Adama Papke, którzy na artystycznej scenie działają już od 60 i 30 lat.
Zbigniew Papke, urodzony w 1936 roku w Niemczu, jest absolwentem Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, gdzie studiował pod kierunkiem prof. Stanisława Borysowskiego. Przez dekady twórczości zasłynął jako malarz, grafik i animator życia artystycznego, organizując m.in. bydgoskie plenery malarskie. Jego prace były wielokrotnie prezentowane na wystawach indywidualnych i zbiorowych, w takich miastach jak Warszawa, Kraków czy Gdańsk.
Jego syn, Adam Papke, kontynuuje rodzinne tradycje artystyczne. Absolwent bydgoskiego liceum plastycznego oraz UMK w Toruniu, specjalizuje się w wymagającej technice akwareli, która wymaga precyzji i intuicji w każdej decyzji artystycznej. Adam, poza malarstwem, zajmuje się także fotografią reklamową i projektowaniem graficznym, wnosząc do swojej twórczości nowoczesne podejście i szerokie spektrum doświadczeń artystycznych. Wystawa zatytułowana „Akwarele – 60 i 30 lat twórczości” będzie doskonałą okazją do podziwiania zarówno różnorodności, jak i spójności ich dorobku.
W Galerii na II piętrze zaprezentujemy natomiast prace dwóch wybitnych artystek: Wandy Tomaszewskiej i Barbary Grützmacher.
Wanda Tomaszewska (1919–2001), absolwentka UMK w Toruniu, była cenioną twórczynią drzeworytów sztorcowych, specjalizującą się w ekslibrisach oraz seriach przedstawiających polskie miasta. Jej związki z Toruniem były szczególnie silne – była współzałożycielką Miłośników Miasta Torunia, a wiele jej prac poświęcono właśnie temu miastu.
Barbara Grützmacher, urodzona we Lwowie w 1939 roku, również ukończyła Wydział Sztuk Pięknych UMK. Specjalizuje się w technikach akwareli, pasteli i akrylu. Przez wiele lat pracowała w bydgoskim drukarstwie, jednocześnie doskonaląc swój warsztat artystyczny. Jej prace wyróżniają się delikatnością i wyjątkową dbałością o detale, co czyni je pełnymi subtelnego piękna.
Wystawa w Galerii na II piętrze połączy drzeworyty i ekslibrisy Wandy Tomaszewskiej z akwarelami Barbary Grützmacher, ukazując kontrast między precyzją grafiki a subtelnością akwareli.
Zapraszamy do Biblioteki!
Obie wystawy będą czynne do 1 marca 2025 roku w godzinach pracy Biblioteki.