Wystawa kolaży surrealistycznych

6 marca 2024 r. o godz. 18.00 serdecznie zapraszamy do Biblioteki UKW (Galeria II piętro) na otwarcie wystawy kolaży surrealistycznych autora o pseudonimie artystycznym ambasaDaDa. Wystawa będzie czynna do 30 kwietnia 2024 r.

ambasaDaDa — ur. w 1978 r. Pasjonat sztuki dadaistycznej i surrealistycznej, dla którego technika kolażu jest od 18 lat najlepszym środkiem ekspresji oraz pasją, bez której nie wyobraża sobie życia. Autor ponad 3 tys. kolaży tworzonych metodą tradycyjną, polegającą na łączeniu odległych wątków i światów oraz wykorzystywaniu w pracach rozmaitych przedmiotów pochodzących z codziennego otoczenia twórcy. Pozostaje wierny staremu warsztatowi, tworząc przy użyciu nożyc, kleju i papierowych elementów.

Inspiracją dla niego jest przede wszystkim twórczość niemieckiego artysty Kurta Schwittersa, któremu w 2021 r. poświęcił książkę: Nazywam się Merz: życie i twórczość Kurta Schwittersa w oparciu o materiały obcojęzyczne opisane.

Dotychczas wystawiał swoje prace w Wyższej Szkole Bankowej w Bydgoszczy (2014) oraz bydgoskiej Klubokawiarni 1138 (2014), gdzie prowadził warsztaty oraz prezentacje mające na celu przybliżenie uczestnikom techniki kolażu. W 2015 r. zorganizował warsztaty oraz wystawę w Galerii przy Społecznym Domu Kultury Czytelnia w Bydgoszczy. W czerwcu 2015 r. uczestniczył w Festiwalu Spotkania nieprzypadkowe. Oko nigdy nie śpi, skupiającym polskich oraz zagranicznych artystów i autorów zainspirowanych surrealizmem. Ponadto kolaże jego autorstwa zostały opublikowane w kilku numerach czasopisma Fabularie, a swoje prace wystawia takie na Aukcjach Młodej Sztuki w bydgoskiej Galerii Next. W kwietniu 2016 r. odbyła się wystawa jego prac w Galerii Kantorek przy bydgoskim BWA, natomiast na przełomie maja i czerwca 2023 r. prace zaprezentowane zostały w Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi.