W górach, Indiach i Iranie - spotkanie autorskie z Maciejem Rewakowiczem

22 listopda 2023, o godz. 18.00 w Galerii Biblioteki UKW na II piętrze odbędzie się spotkanie autorskie i prezentacja książki Macieja L. Rewakowicza pt. W górach, Indiach i Iranie. wydarzeniu towarzyszyć będzie otwarcie wystawy fotograficznej autora, prezentującej 38 zdjęć przede wszystkim z wypraw w Tatry, Alpy i Himalaje.

Maciej L. Rewakowicz (chirurg, podróżnik, alpinista), członek Klubu Wysokogórskiego w Poznaniu w 1968 – 70 r., od 1970 r. mieszka w Bydgoszczy. Wraz z Marianem Dziatkowiakiem w 1978 r. zdobył dziewiczy pięciotysięcznik w Himalajach Parbati i nazwał go Samadhi [Wielka Encyklopedia Gór i Alpinizmu, tom II, Góry Azji] Autor ponad 20. publikacji z zakresu medycyny, głównie chirurgii naczyniowej. Publikował też swoje artykuły w czasopismach filozoficznych i historycznych. W 2023 r. wydał książkę: „ W górach, Indiach i Iranie”.

"Z wielką przyjemnością i ogromnym zaciekawieniem przeczytałem o górskiej części życia znanego bydgoskiego chirurga dr. Macieja Rewakowicza, widać jak bardzo dla niego ważnej. Postrzeganie gór przez autora, jako celu wspinaczkowego i eksploracyjnego, jest równocześnie bardzo metafizyczne. Jego najważniejszym partnerem w górach są Góry. Bardzo odczuwalne jest jak głębokim cieniem na te relacje z Górami legła śmierć Przyjaciela. Krótko — i długoterminowo. I jak głęboka była to przyjaźń. W tej książkowej opowieści dr Maciej Rewakowicz jawi się jako człowiek prostolinijny, o jasno określonych poglądach etycznych, często przekazywanych bezkompromisowo. Też niemało w tym zakresie wymagający od otoczenia. Bywałem na wyprawach i tym bardziej doceniam szczerość w relacjonowaniu ekspedycji himalajskiej.(...). Jestem pod ogromnym wrażeniem erudycji autora. Znajomość literatury związanej z górami, ale także choćby filozoficznej czy historycznej jest imponująca. Bardzo frapujące, pisane z pasją opowieści o kulturze, religii, filozofii miejsc odwiedzanych podczas podróży czyta się z dużym zainteresowaniem. „W górach, Indiach, Iranie" to reportaż w najlepszym tego słowa znaczeniu, o górskim życiu autora, ale tak naprawdę horyzontami daleko poza ten świat wykraczający." Dr nauk med. Kazimierz Pichlak