„De facto – jutro będzie lepiej II" - otwarcie wystawy malarstwa Stanisława Stasiulewicza

17 marca 2023 roku o godz. 17.00 zapraszamy do Galerii Biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego na otwarcie wystawy malarstwa Stanisława Stasiulewicza De facto – jutro będzie lepiej II.
Wprowadzenie do wystawy - Barbara Chojnacka.

Stanisław Stasiulewicz, ur. 13.12.1955 r. w Oszmianie (Wileńszczyzna). Studiował na Wydziale Malarstwa Sztalugowego w pracowni prof. Jana Szancenbacha w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom 1983 r.). Od 1985 r. bierze aktywny udział w życiu artystycznym Bydgoszczy. Współpracował z Galerią Kruchta, Galerią Autorską Jana Kaji i Jacka Solińskiego, z nieistniejącym już klubem „Trytony”, a od 1990 r. związany jest z Galerią Kantorek (dzisiejszą Galerią Miejską bwa w Bydgoszczy).

W 1990 r. wraz z Krzysztofem Gruse i Zbigniewem Zielińskim założył grupę artystyczną Szkoła Bydgoska. W latach 1993-1999 był prezesem zarządu Okręgu Bydgoskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. W 1994 r. został stypendystą Fundacji Pollock-Krasner w Nowym Jorku. Swoje prace prezentował na ponad 50 wystawach w Bydgoszczy, Gdańsku, Warszawie, Toruniu, Krakowie. Od niemal 30 lat prowadzi zajęcia w Warsztatach Terapii Zajęciowej "mega-Art" i buduje bydgoską formację Art brut – grupę artystyczną „Refleksjonistów”.

Malarstwo Stanisława Stasiulewicza jest bardzo ekspresyjne, a najważniejszy jest sam akt malowania. Widoczny abstrakcyjny sposób myślenia i próba zatrzymania czasu w barwie i kresce, ale równocześnie czerpanie motywów z najbliższego otoczenia, z prawdziwego życia – to łączy wszystkie jego prace. Wystawa powstała we współpracy Biblioteki UKW z Galerią Miejską bwa i jest drugą odsłoną dorobku Artysty w Bydgoszczy, zorganizowaną z okazji 40-lecia pracy twórczej.

Kuratorzy wystawy: Barbara Maklakiewicz, Karolina Rybka