
Komiksowy Klub Dyskusyjny
- 28 maja
- godz. 17:00
- Pracownia Badań nad Kulturą Studencką / Biblioteka UKW
„Maus” to nie tylko jeden z najważniejszych komiksów w historii medium, ale także poruszająca opowieść o pamięci, traumie i relacjach rodzinnych. Podczas majowego spotkania Komiksowego Klubu Dyskusyjnego porozmawiamy o nagrodzonym Pulitzerem dziele autorstwa Arta Spiegelmana, którego komiks na trwałe zmienił sposób postrzegania narracji graficznej.
Historia oparta na wspomnieniach ojca autora, ocalałego z Zagłady Władka Spiegelmana, łączy osobistą opowieść rodzinną z próbą zmierzenia się z doświadczeniem Holokaustu i jego konsekwencjami dla kolejnych pokoleń. Charakterystyczny zabieg przedstawienia bohaterów jako zwierząt do dziś pozostaje jednym z najbardziej rozpoznawalnych i dyskutowanych elementów komiksu.
Podczas spotkania porozmawiamy zarówno o warstwie historycznej i autobiograficznej „Mausa”, jak i o samym języku komiksu — o tym, jak medium graficzne radzi sobie z opowiadaniem o traumie, pamięci i historii.
Zapraszamy!
Komiks dostępny do wypożyczenia w Bibliotece.