Piękno różnorodności - poznajemy bydgoskie i regionalne szlaki.
Bydgoszcz i otaczający go przepiękny kujawsko-pomorski region to różnorodność przyrodnicza, geograficzna, z unikatowymi zabytkami i atrakcjami historycznymi, dlatego też podczas Europejskich Dni Dziedzictwa w Bibliotece UKW będziemy przemierzać szlaki turystyczne i rozrywkowe, poznamy sieci transportu wodnego i lądowego, a cyfrowe połączenia pozwolą nam poznać dziedzictwo europejskich instytucji kultury.
Program obchodów EDD w Bibliotece UKW
Szanowni Państwo, zainteresowanie naszymi czwartkowymi i piątkowymi wydarzeniami przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Wszystkich chcących jeszcze skorzystać z naszej oferty programowej zachęcamy do kontaktu z organizatorem w celu uzyskania informacji o ilości dostępnych miejsc na poszczególne wydarzenia.
Środa: 11.09.2024
12:00-12:45 „Szlakiem bydgoskich klubów studenckich lat 60.-80. XX wieku” – wykład z prezentacją, dr Aldona Chlewicka-Mączyńska (Biblioteka UKW).
Kluby studenckie w okresie PRL-u były miejscem wolności, pracy twórczej, możliwości rozwijania talentów. Początki bydgoskiej kultury studenckiej datują się na lata 60. Kluby, na ogół mieściły się w budynkach akademickich. Przy Wyższej Szkole Inżynieryjnej w Bydgoszczy (później Akademii Techniczno-Rolniczej) działały: U Alego, Loszek, Aryl, Hades, Zgniot, Spin, Za miedzą, ponadto filmowy klub "Benefis". Najprężniejszy był natomiast istniejący od 1970 r. przy Wyższej Szkole Pedagogicznej klub „Beanus'70”. W nim łapali artystycznego bakcyla, rozwijali swoje umiejętności tacy twórcy jak: Piotr Salaber, Józef Eliasz, Walerian Krenz, działały: Grupa Twórcza Plastyków, kabaret „Klika”, literackie „Gremium”, teatry: Próba, Pretekst, Replika, Studenckie Centrum Kultury Fotograficznej, dyskusyjny klub filmowy i in. Kluby organizowały wiele imprez o zasięgu regionalnym lub ogólnokrajowym, w tym: Ogólnopolski Festiwal Filmów Studenckich, Ogólnopolski Plener Rzeźbiarski, Zaduszki Jazzowe, Mikrofon dla studenta, czy Środowiskowe Giełdy Piosenki i Piosenkarzy Studenckich.
Czwartek: 12.09.2024 r.
9:30-10:45 „Via Bydgoszcz : gra miejska” – mgr Joanna Kosmeja i mgr Olga Cuske (Biblioteka UKW).
Turystyczna gra miejska przypominająca sposoby przemieszczania się bydgoszczan po mieście w różnych momentach XX wieku na podstawie opowieści z Archiwum Historii Mówionej "Pamięć Bydgoszczan i Regionu".
Startujemy o godz. 9:30 z punktu przy ulicy Długiej 43, obok zabytkowego tramwaju. Na miejscu czekać będzie na uczestników pracownik biblioteki, aby udzielić grupom instrukcji startowej (wypatrujcie osoby z logo UKW). Czas trwania gry to ok. 80 min. Zachęcamy do pojawienia się w punkcie startowym kilka minut przed jej oficjalnym rozpoczęciem.
Po przejściu trasy i wypełnieniu karty odpowiedzi zapraszamy z gotowym rozwiązaniem do budynku Biblioteki UKW (ul. Szymanowskiego 3, wejście główne od strony ul. Powstańców Wielkopolskich), do Pracowni Pamięci Bydgoszczan i Regionu (pierwsze piętro). Na miejscu odbędzie się losowanie gadżetów dla wytrwałych uczestników, a dla wylosowanego zwycięzcy, z kompletem poprawnych odpowiedzi, przewidziany jest upominek-niespodzianka (losowanie: godzina 10:55).
Na grę nie obowiązują zapisy – do udziału zapraszamy wszystkich chętnych.
11:00-11:45 „Wszystkie drogi prowadzą do Bydgoszczy. Nowa odsłona Pamięci Bydgoszczan i Regionu czyli jak zostałam youtuberką” – prezentacja, mgr Joanna Kosmeja (Biblioteka UKW).
Prezentacja przybliżająca nową stronę Pamięci Bydgoszczan i Regionu oraz ukazująca historie świadków i ich rodzin, których los przyprowadził do Bydgoszczy Od 2024 roku Archiwum ma swój kanał na platformie YouTube. Przedstawione będą informacje dotyczące nagrań tam zamieszczonych, częstotliwości publikacji oraz sposobów wyszukiwania relacji.
12:00-12:45 „Bydgostiana w cyfrowej sieci Europeany” – prezentacja, mgr Katarzyna Mrotek (Biblioteka UKW).
Materiały dotyczące Bydgoszczy w polskich zasobach instytucji kultury nie dziwią, ale kiedy znajdujemy je rozsiane po Europie, i to tam, gdzie byśmy się tego nie spodziewali to budzi ogromne zdziwienie, a widząc jakiego rodzaju to Bydgostiana - jesteśmy zachwyceni. Zapraszam na wycieczkę w poszukiwaniu Bydgoszczy w cyfrowych zasobach Europeany.
Piątek: 13.09.2024 r.
10:00-10:45 "Drogi wodne w Polsce, jak to z nimi naprawdę jest" – wykład z prezentacją, dr Dawid Szatten (Wydział Nauk Geograficznych UKW, Centrum Informacji i Promocji Śródlądowych Dróg Wodnych w Bydgoszczy).
Drogi wodne w Polsce posiadają długość 3768 km, składają się na nie rzeki, kanały i jeziora. Dla porównania w Polsce sieć autostrad i dróg ekspresowych wynosi odpowiednio 1247 km i 2557 km. Są to wartości zbliżone, natomiast dlaczego udział przewozu ładunków "po wodzie" wynosi zaledwie 0,15%? Czy decydują o tym cechy środowiska przyrodniczego, infrastruktury czy po prostu nie lubimy żeglugi śródlądowej?
10:50-11:50 „Szlakiem niezwykłych miejsc historycznych po ziemi nadnoteckiej pogranicza Krajny i Pałuk” – wykład z prezentacją, dr Sławomir Łaniecki (Biblioteka UKW).
Będzie to podróż przez piękny region nadnotecki pogranicza historycznych ziem Krajny i Pałuk. "Zobaczymy" niezwykłe miejsca przyrodnicze w których człowiek pozostawił po sobie ciekawy i barwny wielokulturowością tych ziem ślad - zabytkowe dwory, pałace, kościółki, kapliczki przydrożne, czy infrastrukturę przemysłowo-gospodarczą. Wszystko to w "zasięgu ręki", w niewielkiej odległości od Bydgoszczy, gdzie dotrzeć możemy nie tylko samochodem, ale również rowerem.
Wszystkie wydarzenia, oprócz gry miejskiej odbywać się będą w gmachu Biblioteki UKW przy ulicy Szymanowskiego 3, wejście od ulicy Ogińskiego, na 1. piętrze w Sali „Pamięć Bydgoszczan i Regionu”.
Wszystkie wydarzenia są bezpłatne i nie wymagają wcześniejszej rejestracji.
Katarzyna Mrotek, tel. 52 32 66 441, e-mail: katarzyna.mrotek@ukw.edu.pl
Kontakt do organizatora gry miejskiej:
Joanna Kosmeja: tel. 52 32 66 442, e-mail: kosmeja@ukw.edu.pl
Olga Cuske: tel. 52 32 66 459, e-mail: olga.c@ukw.edu.pl