- Zapraszamy na otwarcie wystawy malarstwa pt. „Harry i Waldemar Byrger in memoriam. Wystawa retrospektywna malarstwa”, które odbędzie się 15 maja 2025 r. o godz. 18:00 w Galerii na I piętrze Biblioteki UKW. Wernisaż uświetni występ wokalny Karoliny Lyndo z akompaniamentem Daniela Pradelli.
Wystawa stanowi hołd dla dwóch wybitnych bydgoskich malarzy – braci Harry’ego i Waldemara Byrgerów. Ekspozycja retrospektywna prezentuje ich najważniejsze dzieła, pochodzące ze zbiorów prywatnych oraz instytucji kultury. To wyjątkowa okazja, by zobaczyć twórczość artystów w jednym miejscu i spojrzeć na ich dorobek z perspektywy czasu.
HARRY BYRGER (1943-2016) artysta plastyk, rodowity bydgoszczanin, bliźniaczy brat Waldemara (również artysty plastyka). Po ukończeniu Studium Nauczycielskiego (zajęcia praktyczno-techniczne i wychowanie plastyczne) studiował malarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku w pracowni prof. Jacka Żuławskiego, uwieńczone dyplomem w 1971 r. Tam też, na Wybrzeżu miał swoją pierwszą podyplomową wystawę.
Potem był Ciechanów, gdzie wykładał w Pomaturalnym Studium Reklamy. Po powrocie do Bydgoszczy kontynuował pracę pedagogiczną w tutejszym Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych. Uprawiał grafikę użytkową, pracował jako plastyk w „Zachemie”, a po ustrojowych transformacjach kierował hotelem „Chemik”.
Jako malarz preferował realizm opiewający uroki natury, a jego obrazy o tej tematyce kuszą nas swoim powabem i dyskrecją (Łukasz Płotkowski). Interesowały go także pejzaże miejskie, których częstym motywem bywały bydgoskie ulice i zaułki.
WALDEMAR BYRGER (1943-2001) artysta plastyk, bliźniaczy brat Harry’ego. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (pracownia prof. Wacława Taranczewskiego). Odtąd zajmował się malarstwem i grafiką użytkową. Bywał nagradzany na Festiwalu Polskiego Malarstwa w Szczecinie i wyróżniony na konkursie w Łodzi (obraz sztalugowy). Głośnym echem odbiła się jego wystawa w bydgoskim Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki (przy Al. 1 Maja), na której zaprezentował inspirowany wierszami Jerzego Harasymowicza cykl „Madonny Polskie”. Zwykle powściągliwy w ocenach Łukasz Płotkowski pisał: To malarstwo zniewalało syntezą, kolorem, świeżością i perfekcją wykonawczą. (...) Jako artysta znalazł W. Byrger własny, niezwykle sugestywny kod interpretacyjny. Podkreślano, że nawet w realistycznie potraktowanych krajobrazach dało się zauważyć specyficzny, byrgerowski „charakter pisma”.
Wystawa będzie dostępna do zwiedzania w godzinach otwarcia Biblioteki UKW do 30 września 2025 r.
Wystawa została zorganizowana dzięki uprzejmości rodziny i przyjaciół artystów oraz wsparciu Galerii Miejskiej bwa.
Szczególne podziękowania kierujemy do Pana Mirosława Rosińskiego oraz firmy Metalko Sp. z o.o. za pomoc w realizacji przedsięwzięcia.