W stronę światła - wystawa malarstwa Soni Zengel

Sonia Zengel w 1974 uzyskała dyplom na Politechnice Poznańskiej, w latach 1980-1984 studiowała malarstwo u prof. Kazimierza Śramkiewicza w PWSSP w Gdańsku. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i publicystyką kulturalną, z pasją aranżuje i pielęgnuje dwa własne ogrody. Jest autorką 57 wystaw indywidualnych, m.in. w Wilnie, Paryżu, Nantes, oraz w BWA (Miechów, Bydgoszcz, Ostrowiec Świętokrzyski, Kraków - 10 wystaw indywidualnych, w tym w Pałacu Sztuki w 2000 roku). Uczestniczyła w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. Odbyła wiele podróży artystycznych, m.in. W 2002 roku podróż artystyczno-duchową: Kair - Synaj - Jerozolima. Jest członkiem Stowarzyszenia Pastelistów Polskich.

Wystawa zatytułowana W STRONĘ ŚWIATŁA obejmuje najnowsze prace tworzone na płótnie oraz wykonane tuszem lawowanym.

Grażyna Bieńkowska o pracach Soni Zengel w technice tuszu lawowanego: […] w formalnym wyrazie są pełne kontrastów. Klasyczny miękki laserunek, delikatny walor i mocne malarskie pociągnięcia. Odważne zmagania z płaszczyzną sprzyjają ekspresji i pełni wypowiedzi plastycznej i duchowej. Sonia w cyklu tuszów jest zdecydowana i czytelna, prezentuje świetną kondycję warsztatową. Jej osobowość naznaczona cechami człowieka w drodze, ujmującego swoje „tu i teraz” w ramy głębokiego sensu.

Jerzy Madejski w obszernym omówieniu twórczości Soni Zengel zauważa, że genezy jej twórczości należałoby dopatrywać się w europejskiej „sztuce światła”, trwającej od czasów średniowiecznych witraży, poprzez renesans, barok, czas impresjonistów, aż po dziś dzień…


Wystawa będzie czynna do 19.11.2022 r.

Zapraszamy!