Klub Miłosników Klasyki - Kosmos

Serdecznie zapraszamy 17 października do Biblioteki UKW na pierwsze spotkanie Klubu Miłośników Klasyki po przerwie wakacyjnej.

Tym razem dyskutować będziemy o jednej z najbardziej enigmatycznych powieści polskiej literatury – „Kosmosie” Witolda Gombrowicza. Książka, wydana w 1965 roku, od dawna uznawana jest za dzieło kluczowe, zarówno w dorobku autora, jak i w kontekście całej literatury XX wieku. „Kosmos” to eksperymentalna opowieść o młodym mężczyźnie, który próbuje odnaleźć sens w chaotycznym świecie, jednak jego próby interpretacji rzeczywistości prowadzą do coraz większej paranoi. Książka porusza kwestie percepcji, znaczenia i przypadkowości w codziennym życiu, a jednocześnie stawia pytanie o granice ludzkiego poznania.

Witold Gombrowicz był jednym z najwybitniejszych polskich pisarzy XX wieku. Znany ze swojej krytyki tradycji i formy literackiej, pozostawił ogromny wpływ na kolejne pokolenia pisarzy. „Kosmos” uważany jest za jedno z jego najważniejszych dzieł, które w sposób charakterystyczny dla Gombrowicza kwestionuje porządek świata i literatury.

Co ciekawe, Gombrowicz napisał „Kosmos” w Argentynie, z dala od Europy, co mogło wpłynąć na wyraźną atmosferę wyobcowania i absurdalności w powieści. Jedną z anegdot dotyczących „Kosmosu” jest fakt, że Gombrowicz podobno napisał tę powieść, by „udowodnić, że można stworzyć thriller z niczego”, co idealnie oddaje absurdalny charakter tej historii.

Zapraszamy wszystkich miłośników literatury klasycznej do wspólnej dyskusji!

Zaczynamy o 16:30!