Palestyna jako doświadczenie i wyzwanie w powieściach i opowiadaniach Adanii Shibli - rozmowa z prof. Michałem Mochem

Palestyna jako doświadczenie i wyzwanie w powieściach i opowiadaniach Adanii Shibli - plakat imprezy

Towarzystwo Literackie im. A. Mickiewicza (Oddział w Bydgoszczy), Katedra Literatury Powszechnej i Komparatystyki oraz Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy mają przyjemność zaprosić na spotkanie z Michałem Mochem, profesorem Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN pt. Palestyna jako doświadczenie i wyzwanie w powieściach i opowiadaniach Adanii Shibli, które odbędzie się w Pracowni „Pamięć Bydgoszczan i Regionu” Biblioteki UKW w środę 12 marca br., o godz. 16.00.
Z prof. Michałem Mochem będzie rozmawiać prof. Lidia Wiśniewska.

Adania Shibli (polska transkrypcja uproszczona: Adanija Szibli; transkrypcja naukowa ISO: ʿAdaniya Šiblī) jest pisarką palestyńską, urodzoną w 1974 roku na dzisiejszym terytorium Izraela (w Górnej Galilei). Shibli to bardzo istotna postać współczesnej literatury arabskiej, szeroko też znana w Europie, nominowana do ważnych międzynarodowych nagród literackich, choć jej twórczość budzi kontrowersje, szczególnie w Niemczech.

Jej Drobny szczegół (wersja oryginalna: Tafṣīl Ṯānawī, 2017; wydanie polskie: 2023) to krótka powieść rozgrywająca się w dwóch planach czasowych, lecz wyraźnie odnosząca się do dramatycznych wydarzeń na pustyni Negew podczas pierwszej wojny arabsko-izraelskiej (1948–49), co stanowi czytelne odwołanie do palestyńskiego wspólnotowego doświadczenia historycznego, zwanego nakbą. Zupełnie innym tekstem kultury jest z kolei drugi, niedawno wydany w Polsce, ale wcześniejszy chronologicznie, zbiór Dotyk (wydanie oryginalne: Masās, 2001; wydanie polskie: 2024). Pisarka opisuje w nim swoją młodość i dojrzewanie z perspektywy dziewczyny, kobiety i outsiderki funkcjonującej w tradycyjnym i przesiąkniętym bardzo gorącą i ograniczającą politycznością społeczeństwie palestyńskim.

dr hab. Michał Moch, prof. IKŚiO PAN, kierownik Zakładu Cywilizacji Islamu IKŚiO PAN, członek Komitetu Nauk Orientalistycznych PAN (w kadencji 2020-2023) i Komisji Orientalistycznej przy Komitecie Językoznawstwa PAN (od 2024 roku). Jest arabistą o zainteresowaniach kulturoznawczych i literaturoznawczych, prowadzącym interdyscyplinarne badania nad kulturami regionu Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Autor monografii: Swoi i obcy. Tożsamość Koptów i Maronitów w arabskich tekstach kulturowych (2013), Naṣr Abū Zayd: A Critical Rereading of Islamic Thought (2017) oraz Nacjonalizm i tożsamość palestyńska między polityką, religią i kulturą popularną (2019), a współautor edycji krytycznej tekstów Nasra Abu Zajda pt. Naṣr Abū Zayd: refleksja krytyczna nad myślą muzułmańską. Źródła (2017) zaprasza nas za pośrednictwem autorki stanowiącej przedmiot jego wykładu w ten gorący politycznie i dramatyczny ze względów czysto ludzkich region, budzący dziś tyle niepokoju.