Czy można żyć bez poezji? - spotkanie poświęcone twórczości Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej

Plakat wydarzenia

Czy można żyć bez poezji? Spotkanie poświęcone twórczości Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej

Z okazji Światowego Dnia Poezji oraz w ramach obchodów Roku Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, ustanowionego przez Senat RP w 80. rocznicę śmierci Poetki, wraz z Wydziałem Literaturoznawstwa UKW serdecznie zapraszamy na wyjątkowe spotkanie poświęcone jej twórczości. Wydarzenie odbędzie się 21 marca o godzinie 10:00 w Pracowni Pamięci Bydgoszczan i Regionu.

O czym będziemy rozmawiać?

Pytanie postawione w tytule spotkania – Czy można żyć bez poezji? – stanie się punktem wyjścia do refleksji nad miejscem twórczości Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej w kanonie literatury XX wieku. Poetka, nazywana często „polską Safoną”, zasłynęła jako autorka subtelnych, pełnych emocji liryków miłosnych, ale jej twórczość obejmuje również dramaty oraz wiersze o tematyce społecznej i egzystencjalnej. Choć jej najbardziej znany tom Pocałunki ponownie zyskał popularność dzięki interpretacji muzycznej Sanah, prelegenci skierują uwagę także na mniej znane aspekty jej dorobku literackiego, w tym dramaty i późniejsze, bardziej refleksyjne utwory. Co sprawia, że poezja „Lilki” jest wciąż aktualna i chętnie tłumaczona na języki obce? Jakie motywy i tematy czynią ją tak bliską współczesnym odbiorcom? Na te i inne pytania spróbują odpowiedzieć zaproszeni eksperci.

Goście i paneliści

W panelu dyskusyjnym wezmą udział cenieni historycy literatury XX wieku, którzy w ubiegłym roku współtworzyli tom interpretacji Czytanie Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej (Kraków: Instytut Literatury, 2024). Wśród naszych gości znajdą się:

  • mgr Mateusz Kucab (UJ) – badacz poezji dwudziestolecia międzywojennego,
  • prof. dr hab. Wacław Lewandowski (UMK) – specjalista w zakresie poetyki i literatury współczesnej,
  • dr Jakub Osiński (UKW) – literaturoznawca, zajmujący się recepcją twórczości Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.

Dla kogo?

Zapraszamy na spotkanie wszystkich miłośników literatury - to doskonała okazja, by wnikliwiej przyjrzeć się poezji Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i dowiedzieć się, dlaczego jej utwory wciąż inspirują kolejne pokolenia czytelników i artystów.

Wstęp wolny, ale z powodu ograniczonej liczby miejsc grupy powyżej 10 osób proszone są o wcześniejszą rejestrację pod adresem: katarzyna.mrotek@ukw.edu.pl