Z doświadczeń edytora. Wokół „Dziennika 1863-1867” Olgi Gołębiowskiej
21 lutego 2025 r., godz. 16:00 / Pracownia „Pamięć Bydgoszczan i Regionu”
Zapraszamy na spotkanie, podczas którego prof. Lidia Wiśniewska porozmawia z dr Mirosławą Radowską-Lisak o wyjątkowym dokumencie historycznym – „Dzienniku 1863-1867” Olgi Gołębiowskiej. To niezwykłe świadectwo codzienności lat powstania styczniowego, widziane oczami cywilów.
Olga Gołębiowska, szwagierka Jana Jeziorańskiego (straconego wraz z Romualdem Trauguttem na stokach Cytadeli 5 sierpnia 1864 r.), prowadziła zapiski, które do tej pory były znane jedynie we fragmentach. Teraz, dzięki pracy edytorskiej, jej dziennik ujrzy światło dzienne w pełniejszej formie, rzucając nowe światło na realia XIX wieku.
Gościem spotkania będzie dr Mirosława Radowska-Lisak, adiunkt w Katedrze Teorii Literatury i Komparatystyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jej badania koncentrują się na literaturze polskiej XIX wieku, dokumentach osobistych oraz związkach literaturoznawstwa z socjologią. Jest autorką monografii, artykułów naukowych i opracowań edytorskich.
Serdecznie zapraszamy! To wyjątkowa okazja, by spojrzeć na powstanie styczniowe z mniej oczywistej perspektywy oraz porozmawiać o wyzwaniach edytorskich związanych z opracowywaniem historycznych rękopisów i odkrywaniu zapomnianych głosów przeszłości.