Towarzystwo Literackie im. A. Mickiewicza (Oddział w Bydgoszczy), Katedra Literatury Powszechnej i Komparatystyki oraz Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy mają przyjemność zaprosić na kolejne spotkanie, które odbędzie się w Sali Pamięci Bydgoszczan Biblioteki UKW (wejście od strony Ronda Wielkopolskiego) we wtorek, 16 kwietnia, o godz. 16.00, pt. Codzienność i eschatologia we fraszkach Wacława Potockiego. Z prof. uczelni, drem hab. Ireneuszem Szczukowskim rozmawia prof. Lidia Wiśniewska.
Dr hab. Ireneusz Szczukowski, prof. uczelni, pracownik Wydziału Literaturoznawstwa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy jest miłośnikiem literatury staropolskiej i zajmuje się głównie piśmiennictwem barokowym ujmowanym w perspektywie historii idei. Autor książek: Inspiracje augustyńskie w poezji polskiego baroku (Bydgoszcz 2007), Między odrzuceniem a zbawieniem. Problematyka ciała w piśmiennictwie religijnym polskiego baroku (Bydgoszcz 2012); „Ćwiczcie się w nabożeństwie”. Studia o kazaniach Tomasza Młodzianowskiego (Bydgoszcz 2017).
Na naszym spotkaniu chciałby podzielić się ze swoimi uwagami o fraszkach Wacława Potockiego. Przedmiotem rozmowy będą wiersze zamieszczone w Ogrodzie nie plewionym, w którym tematyka tego, co bliskie i codzienne łączy się z rozważanymi o zmienności życia i o śmierci.