Zapraszamy do Galerii Biblioteki UKW na wystawę malarstwa Kazimierza Drejasa pt. Naprzeciw siebie. Wystawa czynna będzie do 3 kwietnia 2014 r.

Wystawa malarstwa Kazimierza Drejasa w Galerii Biblioteki UKW w Bydgoszczy

Kazimierz Drejas, ur. 1937 w Bydgoszczy. Studiował w latach 1957-1961 na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu i ASP w Krakowie w pracowniach prof. Emila Kruchy i prof. Wacława Taranczewskiego. Członek ZPAP od 1965.

Miał 32 wystawy indywidualne, brał udział w 90 wystawach plastyki bydgoskiej, w 78 wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych, w tym 13 Festiwalach Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie, w 24 wystawach zagranicznych m. in. w II wystawie i aukcji sztuki polskiej w Paryżu w 1975 r., w wystawie p. n. ,,Realizm - Metafora - Geometria" w Wiedniu w 1987 r., w wystawie ,,Polscy Artyści Współcześni" w Landau w 1983 r. Otrzymał szereg nagród i wyróżnień, m. in. Nagrodę Artystyczną  Prezydenta  Bydgoszczy w 2008 roku oraz Medal Prezydenta Bydgoszczy.

Wystawa malarstwa Kazimierza Drejasa w Galerii Biblioteki UKW w BydgoszczyWystawa malarstwa Kazimierza Drejasa w Galerii Biblioteki UKW w Bydgoszczy

Jacek Soliński: Począwszy od lat 80, kiedy w kompozycjach zaczęły pojawiać się dwie kobiece postacie, malarz stał się narratorem stanów ducha. Psychologiczne napięcie zdominowało aurę obrazów. Dwoistość postaci stała się wiodącą cechą twórczych rozważań. Scena – w której ta sama kobieta, przedstawiona w dwóch ujęciach, spotyka się ze sobą – intryguje i budzi niepokój. Przestrzeń dzieląca dwie sylwetki tej samej osoby, określa jej duchowe wnętrze – niewidoczne, a jednak „zobrazowane” przez realną odległość i uchwyconą sytuację. Dwoistość portretu staje się wyrazem dwubiegunowości i duchowego konfliktu. Wszystko to dzieje się w jestestwie jednej osoby. Na scenie trwa wewnętrzny dialog – a może spór? Dwie siły przenikają się w poszukiwaniu równowagi.