Zapraszamy do Galerii Biblioteki na wystawę malarstwa Ewy Raczyńskiej-Mąkowskiej: Mapy koloru. Zgromadzone prace można oglądać do 31 marca br.

Ewa Raczyńska-Mąkowska - absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK i Urbanistyki na Politechnice Warszawskiej. Przez wiele lat pracowała w służbach konserwatorskich, a w latach 1991-1999 była Miejskim Konserwatorem Zabytków w Bydgoszczy. W ciągu kolejnych 15 lat prowadziła własne biuro projektowe, specjalizujące się w opracowaniach kolorystycznych i renowacjach obiektów architektury na terenie całego kraju. Jest członkiem Rady ds. Estetyki przy Prezydencie Bydgoszczy. Pracuje w Zakładzie Wzornictwa UTP w Bydgoszczy, gdzie prowadzi Pracownię Kształtowania Przestrzeni. Oprócz pracy na uczelni nadal czynnie projektuje, zajmuje się malarstwem, fotografią, badaniami nad wizualnością miasta, działa w kilku stowarzyszeniach zawodowych. Obrazy Ewy Raczyńskiej-Mąkowskiej znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą, m.in. w USA, Anglii, Francji i Niemczech.

Wystawa malarstwa Ewy Raczyńskiej-Mąkowskiej w Galerii Biblioteki UKW w BydgoszczyWystawa malarstwa Ewy Raczyńskiej-Mąkowskiej w Galerii Biblioteki UKW w Bydgoszczy
Ewa Raczyńska-Mąkowska: Nie lubię mówić o tym co robię. Wierzę, że moje prace nie tracą kontaktu z rzeczywistością, nie wymagają rozbudowanych komentarzy. Przemawiają poprzez emocje zapisane zróżnicowanym mocnym kolorem, szeroką plamą, niedbałą kreską. To jakby szybkie szkice malarskie rejestrujące mój stan ducha w locie, w tej serii prac, niemal dosłownie. Złapane w biegu kompozycje, ważniejsze punkty topograficzne życia, zmieniają się, wywołując różne skojarzenia, zachęcając do poszukiwania swojego miejsca, ulubionego fragmentu.

Technika malowania na czarnych piankach fotograficznych akrylami, pastelami wyraża całą tę energię i nietrwałość zmieniających się okoliczności postrzegania. Zauważyłam, że coraz bardziej oddalam się w swoim malowaniu. Od detalu liścia do szybowania ponad chmurami. Czy to dystans wobec świata, czy chęć nakarmienia się jego urodą, zagarnięcia wszystkiego co można zobaczyć, a co ucieka wraz z naszym życiem?