W ramach obchodów 35-lecia działalności Galerii Autorskiej na II piętrze Biblioteki prezentowana jest wystawa plakatów, zaproszeń i wydawnictw książkowych Galerii oraz malarstwo Jana Kaji i Jacka Solińskiego. Zgromadzone prace można oglądać do 30 stycznia 2015 r.

Z dnia na dzień - wystawa prac Jana Kaji i Jacka Solińskiego w Bibliotece UKW w BydgoszczyZ dnia na dzień - wystawa prac Jana Kaji i Jacka Solińskiego w Bibliotece UKW w Bydgoszczy

Galeria Autorska Jana Kaji i Jacka Solińskiego w Bydgoszczy powstała 16 czerwca 1979 r. W  latach 80. należała do nielicznych prywatnych galerii w Polsce. Pierwsza jej siedziba mieściła się przy ul. Dworcowej 98 (do 1983 r.), druga przy ul. Chocimskiej 5. (do 2007 r.), trzecia przy ul. Pomorskiej 48 (do II 2012) aktualna znajduje się ponownie przy ul Chocimskiej 5. Twórcy Galerii: malarz Jan Kaja i grafik Jacek Soliński (obaj rocznik 1957) swoje przedsięwzięcie określili jako pozainstytucjonalne, niezależne, otwarte, wciąż poszukujące i ewoluujące. Charakter działań Galerii mieści się w formule przenikających się dziedzin: plastyki, fotografii, konceptualizmu, poezji, literatury, teatru, muzyki i Z dnia na dzień - wystawa prac Jana Kaji i Jacka Solińskiego w Bibliotece UKW w Bydgoszczyfilozofii. Na aktualny jej wizerunek złożyły się wieloletnie doświadczenia działalności wydawniczej i ekspozycyjnej obejmującej sztukę figuratywną o przesłaniu metaforycznym, sztukę konceptualną, ekspresjonizm, malarstwo metafizyczne, poezję wizualną, sztukę poczty, sztukę książki, sztukę związaną z szeroko rozumianym sacrum. W pierwszym okresie działalności swoje prace eksponowali tu artyści z najbliższego otoczenia Galerii. Z upływem czasu krąg prezentowanych osób stopniowo powiększał się. W ciągu 35 lat działalności Galerii Autorskiej odbyło się ponad. 750 wystaw, działań, pokazów, instalacji, spektakli teatralnych, koncertów i spotkań. Swoją twórczość przedstawiło tu ponad 200 autorów (malarzy, grafików, rzeźbiarzy, fotografików, konceptualistów, pisarzy, poetów, muzyków, krytyków sztuki, filozofów i aktorów). Na uwagę zasługują okolicznościowe akcydensowe druki towarzyszące każdej ekspozycji i spotkaniu. Wydawnictwo Galerii Autorskiej ma na swoim koncieZ dnia na dzień - wystawa prac Jana Kaji i Jacka Solińskiego w Bibliotece UKW w Bydgoszczy ponad 200 publikacji (katalogów do wystaw, unikatowych książek autorskich, tomików poezji, prozy, książek filozoficznych i albumów monograficznych). Dokumentacja działalności Galerii i twórczość jej autorów eksponowana była w różnych ośrodkach kraju, m.in. w Lublinie, Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Sopocie, Toruniu, Łodzi i zagranicą w Rzymie, Tokio i Paryżu.  Za swoją działalność twórcy galerii Autorskiej otrzymali m.in.: Nagrodę Koga Gdańskiej (1984), Nagrodę Faktów (1988), Medal za Twórczy Wkład w Kulturę Chrześcijańską (2002), Medal Prezydenta Miasta za szczególne zasługi dla Bydgoszczy (2004, 2014), Bydgoską Nagrodę Strzała Łuczniczki za wydanie Książki Roku (czterokrotnie: za rok 2005, 2007, 2009 i 2011), Nagrodę Ryszarda Milczewskiego-Bruno Gaśnica terenowa (2007). W 2011 r. autorska książka Jacka Solińskiego Pochylenie, 1993 została zaliczona do kolekcji polska książka artystyczna z przełomu XX i XXI wieku w Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi.