Zapraszamy na wystawę Macieja L. Rewakowicza pt. "W Armenii i północnym Iranie." Zgromadzone prace można oglądać na II piętrze Biblioteki do końca września.

Wystawa fotografii Macieja L. Rewakowicza w Bibliotece UKW w BydgoszczyWyjazd do Armenii i Iranu rodzi konieczność nawiązania bliższych kontaktów z muzą historii – Klio. Częścią Erywania jest wzgórze Arin Berd – Erebuni. Znaleziono tam tabliczkę z inskrypcją o założeniu miasta w 782 r. p.n.e. przez jednego z królów Urartu. Uważa się, że władcy Urartu stanowili pierwszą dynastię Hajastanu – Armenii. Wkrótce potem, w połowie VI w. przed Chr., Cyrus Wielki rozpoczął słynną m.in. z osiągnięć architektonicznych dynastię Achmeidów w Iranie. Królestwo Armenii za rządów Tiridatesa III, z partyjskiej dynastii Artacydów, stało się w 301 r. pierwszym państwem, które przyjęło religię chrześcijańską. Ormianie bronili jej przed naporem Persów w krwawej bitwie w 451 r. na polach Awarair. 

To, co łączy Ormian i Persów jest szczególnie dobrze widoczne w ich wielkich osiągnięciach w różnych dziedzinach kultury, szczególnie w literaturze i architekturze. Również i dziś wyróżnia przedstawicieli tych narodów duża gościnność i życzliwość dla turystów. Współczesna kultura perska może się pochwalić między innymi: 435 metrowej wysokości wieżą Milad w Teheranie i pięknym filmem o miłości reż. R. Radżida pt. „ Dzieci niebios”. Dla poznania kultury Armenii niezwykle ważne jest odwiedzenie dawnej stolicy – Ani, Eczmiadzynia, klasztorów: Tatew, Hachpat, Geghard, Norawank, Chor Wirap, a także letniej rezydencji królów armeńskich w Garni, gdzie udało się zrekonstruować świątynię Mitry. Wystawa fotografii, pokłosie z wyjazdów do tych krajów, ma nieco przybliżyć miejsca nazywane przez badaczy kolebkami cywilizacji.
Maciej L. Rewakowicz

Wystawa fotografii Macieja L. Rewakowicza w Bibliotece UKW w Bydgoszczy  Wystawa fotografii Macieja L. Rewakowicza w Bibliotece UKW w Bydgoszczy

Wystawa fotografii Macieja L. Rewakowicza w Bibliotece UKW w Bydgoszczy  Wystawa fotografii Macieja L. Rewakowicza w Bibliotece UKW w Bydgoszczy