Zapraszamy na jubileuszową wystawę malarstwa Soni Zengel pt. Mój świat osobny, zgromadzone pracę można oglądać w Galerii Biblioteki do 6 listopada br.

Wystawa malarstwa Soni Zengel w Bibliotece UKW w BydgoszczySonia Zengel - studiowała malarstwo u prof. Śramkiewicza w PWSSP w Gdańsku. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, publicystyką kulturalną. Jest autorką wielu wystaw w Polsce i za granicą, odbyła kilkadziesiąt podróży artystycznych do wielu krajów. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych oraz instytucji kultury, m.in. w Niemczech, Francji, Holandii, Szwajcarii, USA. Jest członkiem Stowarzyszenia Pastelistów Polskich oraz Klubu Profesorów „Wierzenica”. W 2002 r. została nagrodzona Medalem Prezydenta za szczególne zasługi dla Bydgoszczy, a w 2013 Medalem Archikonfraterni Literackiej za „twórczy wkład w kulturę chrześcijańską”.

Artystka pracuje cyklami, by móc pełniej wypowiedzieć się w interesującym ją temacie. Stworzyła m.in. cykle: Stworzenie świata (1989), Bretania (1995), Czerwone obrazy (1996), Znaki miłości (1996), Paryż i Prowansja (1996 - otwarty), Mea Tenuitas (1999). Na wystawie zorganizowanej z okazji 30-lecia twórczości prezentowane są wybrane prace z całego okresu twórczego, wykonane różnymi technikami. Są obrazy olejne, akwarele, pastele oraz rzadko stosowana technika tuszu lawowanego.