Do 6 maja na II piętrze Biblioteki można oglądać wystawę fotografii Bogdana Dąbrowskiego Zielone Perły - fotografia ojczysta.

Bogdan Dąbrowski jest absolwentem Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego. Pracował w kilku instytucjach kultury, w tym związanych z upowszechnianiem fotografii. Uprawia fotografię plenerową, głównie pejzaże przyrody i miejskie. W jego fotografii ważny jest nurt historyzujący i społeczny. Każdej wystawie nadaje osobiste przesłanie.

Wystawa fotografii Bogdana Dąbrowskiego w Bibliotece UKW w BydgoszczyWystawa fotografii Bogdana Dąbrowskiego w Bibliotece UKW w Bydgoszczy

Bydgoszcz ma niezwykłe szczęście. Nasi przodkowie ulokowali osadę w pięknym, choć groźnym miejscu. Pięknym przyrodniczo, groźnym politycznie. W rytmie mijających stuleci przyroda i krajobraz ulegały stopniowym zmianom za sprawą ręki człowieka. Zarazem rozpoczęto ochronę obiektów i obszarów przyrodniczych. W XXI wiek weszliśmy mając wokół miasta piękny, atrakcyjny krajobrazowo i różnorodny ekologicznie region. W promieniu dwudziestu kilometrów wytyczono kilkanaście rezerwatów przyrody, najczęściej w Dolinie Wisły, Noteci, Kanału Bydgoskiego. Na północ od miasta rozciąga się najważniejszy obszar lasów, głównie sosnowych - Bory Tucholskie. W kierunku południowo-wschodnim rozciąga się Puszcza Bydgoska.

Jeżeli ktoś uprawia turystykę, a do tego interesuje się fotografią, grzechem byłoby nie uwieczniać swoich wrażeń na zdjęciach. W moim archiwum znalazło się bogactwo motywów, z którymi postanowiłem się podzielić. Tak powstał pomysł wystawy, a chwilę później tytuł. Zdjęcia powstały w trakcie wyjazdów rowerem, rzadziej wycieczek pieszych, zazwyczaj z turystami skupionymi w PTTK. Bogdan Dąbrowski