1. Przyjmowaniem darów zajmują się bibliotekarze Oddziału Gromadzenia.

2. Biblioteka przyjmuje w darze następujące materiały: książki, czasopisma. stare druki. fotografie. pocztówki. dokumenty życia społecznego, mapy. atlasy. materiały audiowizualne. i inne.

3. Dary przyjmowane są zarówno od instytucji, jak i od osób prywatnych.

4. Biblioteka zastrzega sobie możliwość dokonania wcześniejszej selekcji darów pod kątem przydatności dla użytkowników (zaleca się wcześniejsze sporządzenie listy przekazywanych publikacji).

5. Selekcji dokonuje się wg następujących kryteriów:
- zgodność z profilem gromadzenia zbiorów,
- liczba już posiadanych egzemplarzy danego tytułu,
- stan fizyczny publikacji (nie przyjmujemy książek zniszczonych, brudnych).

6. W przypadku gdy Biblioteka nie jest zainteresowana otrzymanymi tytułami, po uzgodnieniu z darczyńcą, oddajemy je lub umieszczamy w magazynie dubletów, skąd w przyszłości mogą zostać wysłane do innych bibliotek.

7. Przekazanie darów od osób prywatnych odbywa się po zapoznaniu darczyńcy z niniejszą instrukcją na podstawie ustnego porozumienia. Darczyńca może otrzymać pisemne podziękowanie za przekazane dary. Książki mogą też - na życzenie ofiarodawcy - zostać zaopatrzone etykietą z nazwiskiem darczyńcy.

8. Przekazanie darów od instytucji, a także przejęcie dużych kolekcji (co najmniej 1000 vol.) odbywa się na podstawie podpisanego przez obie strony porozumienia o przyjęciu darów.


Oddział Gromadzenia Zbiorów
ul. Karola Szymanowskiego 3
85-074 Bydgoszcz
tel. 52 32 66 431
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.