b_220_0_16777215_00_images_aktualnosci_fantastyczna_uczta.jpgWe wtorek 13 czerwca o godz. 18.00 zapraszamy na kolejne akademickie spotkanie z literaturą.

Naszymi gośćmi będą Jacek Rodek, Michał Cetnarowski i Jakub Nowak - związani z polską fantastyką, m. in. czasopismem Nowa Fantastyka oraz wydawnictwami Mag i Powergraph.

Punkt wyjścia do rozważań o współczesnej fantastyce stanowi najważniejsza obecnie w Polsce seria Wydawnictwa MAG – „Uczta wyobraźni”, prezentująca dzieła wybitnych anglojęzycznych twórców, z których wiele było nagradzanych lub nominowanych do najważniejszych nagród w świecie fantastyki. Książki w niej publikowane  podejmują istotne tematy społeczne, przyszłości cywilizacji, teologiczne i in. Wymykają się one łatwemu przyporządkowaniu gatunkowemu, często eksperymentując z modnymi trendami, tworząc niezwykłe gatunkowe hybrydy, ściśle związane z przekazywaną treścią.

Z redaktorami literackimi przez dziesięciolecia najbardziej opiniotwórczych czasopism w polskiej fantastyce, „Fantastyki” i „Nowej Fantastyki” Rozmawiać będziemy o tym, dlaczego w Polsce wciąż fantastyka uważana jest za literaturę gatunkową, podczas gdy autorzy zadają najważniejsze pytania o kondycję człowieka w świecie, który nas otacza i wobec zagrożeń ekologicznych, politycznych, moralnych. To właśnie fantastyka jako jedyna ma naprawdę odwagę szukać odpowiedzi na pytanie, jaki będzie ten „nowy” człowiek i czy w ogóle będzie.

Te rozważania doprowadzą nas do naturalnego pytania o coraz częstsze ostatnio w Polsce przykłady autorów tworzących fantastykę, którzy w pewnym momencie przechodzą do tak zwanego mainstreamu